Lubomir – świetny „plan B” na rodzinny wypad i podziwianie gwiazd

Królem Beskidu Makowskiego (daw. Średniego) jest Lubomir. Choć jest najwyższy, ma 904 metry, to jednak wcale nie oznacza, że jest trudno dostępny. Wręcz przeciwnie. Powiem tak – nawet roczne dziecko jest w stanie go zdobyć, pokonując znaczne fragmenty na własnych nóżkach. Zatem musicie mi uwierzyć, to świetne miejsce na rodzinny wypad.

Ciekawostki o Lubomirze

Zanim opowiem jak dostać się na szczyt zacznę od kilku faktów o Lubomirze:

  1. Leży w paśmie Lubomira i Łysiny
  2. Nazwa pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego
  3. To jeden z punktów obowiązkowych dla zdobywców Korony Gór Polski (jako najwyższy szczyt w Beskidzie Makowskim)
  4. Według badań Jerzego Kondrackiego szczyt należy do Beskidu Wyspowego
  5. Na szczycie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne

Opis szlaku

Chciałam Wam zaproponować jedną z kilku możliwych wycieczek po tym paśmie. Punktem wyjścia będzie Schronisko PTTK na Kudłacze, bo w pobliżu niego jest parking, na którym możecie zostawić samochód. Roztacza się z niego piękna panorama na Beskid Wyspowy, a przy dobrej widoczności także na Tatry. Z tego też punktu pisałam Wam o innym spacerze (Schronisko PTTK na Kudłaczach – punkt wyjścia na udany rodzinny spacer).

Ze schroniska na szczyt jest około godzina drogi. Można podążać czerwonym lub czarnym szlakiem. Można też wybrać oba: jeden na drogę na szczyt, drugi na drogę powrotną. Tak, by urozmaicić spacer. Ja w obie strony szłam tym razem czerwonym szlakiem, gdyż złapała nas burza i chcieliśmy jak najszybciej dotrzeć z powrotem do schroniska, po ścieżce, po której wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać.

Trasy prowadzące na Lubomir ze Schroniska PTTK na Kudłaczach Źródło: mapa-turystyczna.pl

Szlak jest łagodny. W zasadzie idziecie już po grzbiecie. Tylko kilka razy trafiają się nieco stromsze fragmenty, ale gwarantuję, zarówno dziecko, jak i osoba starsza bez trudu je pokonają. Jeśli spodziewacie sią podczas tego wypadu spektakularnych widoków, to niestety Was rozczaruję. Wędruje się głównie lasem, dlatego jesienią sceneria jest tu iście bajkowa. Nieopodal szczytu jest jednak miejsce z pięknym widokiem na Wiśniową z Ciecieniem i Grodziskiem górującymi nad okolicą.

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze

Szczyt również jest zalesiony, ale gwarantuje inną fantastyczną atrakcję – Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza. Zostało wybudowane w miejscu przedwojennej stacji obserwacyjnej. Była to zamiejska filia Obserwatorium Krakowskiego. W październiku 2007 oddano do użytku nowy budynek Obserwatorium, który usytuowany został na miejscu starego. To jedyne w Polsce obserwatorium, które można zwiedzić. Wszystkie szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jeśli zatem szukacie miejsca na krótką, ale ciekawą wycieczkę, to Lubomir jest idealny. Godzina drogi ze schroniska, przy którym jest plac zabaw, mnóstwo hodowlanych zwierząt (dzieci będą zachwycone), piękne widoki, las, prosta, niewymagająca trasa i jeszcze miejsce z którego widać gwiazdy. A to wszystko ok. godzinę jazdy od Krakowa.

Ja chętnie tu wracam. I choć często wypad tutaj to mój „plan B” to zawsze jest udany 😉

Do zobaczenia na szlaku!

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s