Schronisko PTTK na Kudłaczach – punkt wyjścia na udany rodzinny spacer

56177065_1087214814802522_3295807600569876480_n.jpg

Są takie miejsca,  w których ilekroć jesteśmy, tylekroć dokładamy stąd miłych wspomnień. U mnie tak jest z schroniskiem PTTK na Kudłaczach. To tu po raz pierwszy integrowaliśmy się z klasą w liceum. To tu ze znajomymi świętowaliśmy zakończenie egzaminów maturalnych tańcząc i śpiewając wokół ogniska. Tutaj nocowało się w namiotach. Tutaj gdzieś po drodze z Myślenic do Kasiny przez góry sączyliśmy piwko i napawaliśmy się widokami. To niewielkie schronisko pełne jest takich chwil. Miło było tu wrócić po latach. Tym razem z córą. Trochę się zmieniło. Jest chociażby plac zabaw dla dzieci czy kapliczka.

To, że w niedzielne popołudnie spotkaliśmy tutaj wielu turystów, wcale mnie nie zdziwiło. To bardzo łatwo dostępne miejsce. Dojechać samochodem od strony Pcimia można praktycznie pod samo schronisko. Choć parkingi płatne (bo prywatne) są jakieś 250 m niżej. Przy parkingu mamy sporo ławeczek, stolików,jest też i altana, z których możemy podziwiać piękny Beskid wyspowy, a przy dobrej widoczności także i Tatry.

56718478_599439093883660_4236909843648086016_n57001902_396400120943468_3517234463421497344_n

Z Myślenic i Poręby też jest niedaleko, ale tutaj trzeba się liczyć z pieszą wędrówką. Choć z Myślenic możemy ją nieco skrócić korzystając z wyciągu krzesełkowego na Chełm 😉

Dokąd można się wybrać, gdy już jesteśmy na Kudłaczach?

Otóż na przykład czerwonym szlakiem na Lubomir (904 m n.p.m.) czyli najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego (daw. Średniego). To spacer ok 1,5 godz w jedną stronę. Nazwa Lubomir została nadana dopiero w latach 30. XX wieku. W ten sposób władze uhonorowały rodzinę Lubomirskich, która podarowała Narodowemu instytutowi Astronomicznemu las i leśniczówkę w szczytowej partii Łysiny. Na Lubomirze zbudowano pierwsze górskie obserwatorium astronomiczne. Warto je zobaczyć 😉 opis trasy znajdziecie we wpisie Lubomir – świetny „plan B” na rodzinny wypad i podziwianie gwiazd

Jednak tym razem to nie na Lubomir się wybrałam. Razem z rodziną zdecydowałam się na spacer zielonym szlakiem, by dotrzeć na Przełęcz Sucha (708 m n.p.m.) i wylegiwać się chwilę w słońcu na Polanie Sucha. Szlak wiedzie przez las i na początku czeka nas wędrówka w dół, później już mniej więcej prosto aż do polany.

W lesie cały czas pięknie śpiewają ptaki. Moja córka była tak urzeczona tym spacerem, że też postanowiła być jak ptaszek i większą część wędrówki pięknie śpiewała Aaaaaaaaa wdychając przy tym świeże i rześkie powietrze. Na Suchej Polanie mieści się symboliczna mogiła ku czci żołnierzy AK. W czasie II wojny światowej często odbywały się na niej przeglądy licznych w tym rejonie oddziałów partyzanckich oraz msze polowe

56811340_341422253171287_4768848625658757120_n

Jest też wiata, gdzie razem z rodziną można zapalić ognisko i odpocząć. Są również piękne widoki. Tu aż się chce odpoczywać.

 

Przełęcz jest węzłem licznych szlaków turystycznych. Możemy stąd dotrzeć zielonym szlakiem przez Kamiennik  i odbić do Poręby lub dalej przez Chełm do Myślenic na Zarabie. Żółtym możemy z kolei dotrzeć przez Kamiennik do Dobczyc lub przez Łysinę do Lubnia.

My po krótkim odpoczynku udaliśmy się właśnie żółtym szlakiem w kierunku Łysiny. Łysina (891 m n.p.m.) jest drugim co do wysokości szczytem w Paśmie Lubomira i Łysiny. To tutaj znajduje się kolejny węzeł szlaków. By wrócić do schroniska na Kudłaczach możecie wybrać czerwony lub czarny szlak. Warto też zaznaczyć, że podejście żółtym od Suchej Polany na Łysinę jest dość strome, ale nawet dzieci dadzą sobie z nim radę. Plusem tych szlaków jest spora ilość miejsc w których można na chwilę przysiąść i odpocząć. Szczególnie w przypadku wypraw z dziećmi takie udogodnienia mają znaczenie.

Z Łysiny do schroniska spacerowaliśmy czerwonym szlakiem. Idzie się grzbietem wzniesienia więc prawie cały czas jest równo i bardzo przyjemnie. Całą naszą wędrówkę obrazuje poniższa mapa:

kudłacze

Jeśli wybieracie się z Kudłaczy na Lubomir, również możecie się pokusić o urozmaicenie szlaku. Zwłaszcza jeśli wracacie również do schroniska. Macie kilka opcji do wyboru. Możecie na przykład iść przez Suchą Polanę, potem Łysinę i na Lubomir, a możecie też po prostu pójść czerwonym szlakiem, a w drodze powrotnej zboczyć na czarny, a co! Ważne, że wcale nie musi być nudno choć punkt wyjścia i punkt końcowy stanowi schronisko na Kudłaczach 😉 Zatem nic tylko słoneczną niedzielę spędzić w paśmie Lubomira i Łysiny.

kudłacze2

Czasem zamiast Zakopanego warto wybrać się nieco bliżej i podziwiać Tatry z nieco innej perspektywy. Zjazd z Zakopianki w Pcimiu daje Wam taką możliwość.

Do zobaczenia na szlaku! 🙂

6 comments

  1. […] Chciałam Wam zaproponować jedną z kilku możliwych wycieczek po tym paśmie. Punktem wyjścia będzie Schronisko PTTK na Kudłacze, bo w pobliżu niego jest parking, na którym możecie zostawić samochód, a z którego roztacza się piękna panorama na Beskid Wyspowy, przy dobrej widoczności także na Tatry. Z tego też punktu pisałam Wam o innym spacerze (Schronisko PTTK na Kudłaczach – punkt wyjścia na udany rodzinny spacer). […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s