Hala Kucałowa i pierwsze oznaki wiosny

Nie lubię spędzać słonecznej niedzieli w domu. Uwielbiam wtedy spacery po Beskidach. Po pierwsze dlatego, że miło i aktywnie spędzam czas z najbliższymi. Po drugie, w końcu mogę odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć od krakowskiego smogu 🙂

Wczesną wiosną jest jeszcze jeden powód – poszukiwanie krokusów. Oczywiście w tym ostatnim celu najczęściej wybieranym miejscem jest Dolina Chochołowska (też tak kiedyś robiłam), jest tam jednak za tłoczno, a ja w górach szukam też spokoju. Tak łatwiej i szybciej ładuje się akumulatory.

Nasze pierwsze poszukiwanie krokusów w tym roku, rozpoczęliśmy w Sidzinie, gdzie czarnym szlakiem wyruszyliśmy w kierunku schroniska PTTK na Hali Krupowej.

sidzina

Samochód zostawiliśmy na parkingu w Sidzinie Wielkiej Polanie. Podejście jest dość strome. Szczególnie na początku. Nie jest jednak aż tak wyczerpujące, żeby nie poradziły sobie z nim nawet dzieciaki. Rodzice z dziećmi w nosidłach też spokojnie dadzą radę 😉

 

Największą zaletą tego szlaku są widoki. Piękne pejzaże „atakują” turystów w zasadzie od początku, by już na Kucałowej Przełęczy zaoferować nam na deser cudowne panoramy. Przy dobrej widoczności Tatry będziecie podziwiać prawie przez cały czas.

IMG_20190401_083828_686.jpg

Podejście zajęło nam ok. 1,5 godziny, a zejście godzinę. Naszym celem było Schronisko PTTK na Hali Krupowej, ale ostatecznie darowaliśmy sobie samo schronisko na rzecz wylegiwania się na kocu na Kucałowej Przełęczy (1170m. n.p.m). To obniżenie terenu pomiędzy kopułą Okrąglicy a Złotą Grapą, które tworzy Hala Kucałowa. Z tej pięknej górskiej łąki od południa roztacza się widok na Tatry, a od północy na Beskid Makowski.

 

Hala Kucałowa obejmuje północno-zachodnie, opadające do doliny Skawicy stoki Kucałowej Przełęczy oraz kopiaste wzniesienie Jasnej Góry. Stoki południowo-wschodnie należą do hali Sidzińskie Pasionki. Na tabliczkach szlaków turystycznych i czasami w literaturze turystycznej obydwie te hale nazywane są Halą Krupową. Jest to nazwa błędna, a właściwa Hala Krupowa znajduje się na południowych stokach pobliskiej Okrąglicy i nazywana jest również zwana też Halą Sidzińską.

Dlaczego zatem wszyscy piszą o Hali Krupowej, a są właściwie na Hali Kucałowej? Otóż w błąd wprowadza nas nazwa schroniska. Schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego na Hali Krupowej leży na południowy zachód od Kucałowej Przełęczy, na polanie Sidzińskie Pasionki. Położone na wysokości 1152 m n.p.m. Wbrew nazwie nie leży ono na Hali Krupowej. Warto też wspomnieć, że pierwotna nazwa tego schroniska brzmiała „Pod Policą” i otwarto je 16 grudnia 1935 z inicjatywy Gminy Sidzina oraz oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Jordanowie i Łodzi.  Budową schroniska kierował prof. Kazimierz Sosnowski. Hitlerowcy spalili schronisko 14 października 1944. Odbudowa schroniska, prowadzona przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, została zakończona uroczystym otwarciem 9 października 1955. Od tego roku schronisko nosi imię Kazimierza Sosnowskiego i ma w nazwie błędną lokalizację.

Najważniejsza nie jest tu jednak nazwa, a to jak bardzo urokliwe jest to miejsce i jak piękne widoki się z niego roztaczają. Dla mnie dużym atutem jest też dostępność tego miejsca. Łatwo się się tutaj wybrać nawet z maleńkim dzieckiem. A wiadomo, gdy wybieramy się gdzieś z maluszkiem schronisko to dodatkowy plus wyprawy. W razie czego można w ciepłym i suchym miejscu przebrać i nakarmić malca.

https://www.instagram.com/p/BvwprhkD44C/

Jeśli zatem jesteście w pobliżu Jordanowa, Suchej Beskidzkiej, Zawoi czy Makowa Podhalańskiego koniecznie dopiszcie sobie to miejsce na listę tych wartych odwiedzenia. Tatry i Beskidy na wyciągnięcie ręki, a wiosną i krokusy 😉

Do zobaczenia na szlaku!

 

5 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s