Dlaczego warto wybrać się na Kotoń? Powodów jest kilka

Dziś poświęcę kilka słów masywowi w moim ukochanym Beskidzie Makowskim, który tworzy pasmo o długości 18 km, szerokości około 10 km. To masyw Kotonia, w niektórych opracowaniach nazywany Kotuniem. To też jedno z miejsc, które polecałam Wam w swoim wpisie o spacerach z niemowlakiem, o tutaj Bajeczne miejsca na spacery z wózkiem w Beskidzie Makowskim (część I)).

W jedną z niedziel wybraliśmy się tutaj z mężem. Przyjechaliśmy do Zawadki samochodem i gdy tylko zaparkowaliśmy przywitały nas zapierające dech w piersiach widoki z Szczeblem i Luboniem Wielkim na pierwszym planie. Widoczność była na piątkę. 

IMG_20190917_075209_893

Potem ruszyliśmy czarnym szlakiem w kierunku szczytu. Oto trasa jaką przeszliśmy.

kotoń

Początkowo idziecie drogą z płyt, potem kawałek asfaltem, a następnie wkraczamy już do lasu. Ten pierwszy fragment z płyt i afsaltu spokojnie nada się na spacer z niemowlakiem. Idealna widokowa trasa na wózek. Polecam kierować się w stronę osiedla Oleksy i Pękale. Widoki są fantastyczne. Widać Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry! Idealne miejsce na rodzinny piknik. 

Potem wkroczyliśmy do lasu. Od razu zauważyliśmy, że nie jest to popularny kierunek pieszych wycieczek. W słoneczną, jesienną niedzielę wręcz przedzieraliśmy się przez zarośla. Tak, tak trochę tam wszystko pozarastało, ale nie na tyle, by wcale nie dało się przejść. Gdy dotarliśmy do skrzyżowania szlaków szło się zdecydowanie lepiej. Czarnym szlakiem doszliśmy do żółtego, z którego kierowaliśmy się kawałek w stronę Kotonia Zachodniego. Po drodze zerknęliśmy w kierunku Sułkowic, Myślenic i Krakowa.

Na sam wierzchołek już nie wiedzie szlak, ale warto zboczyć trasy, by ten najwyższy punkt odnaleźć. Wystarczy za szlabanem kierować się lekko w lewo i pod górę. Kotoń ma 857 m n.p.m. i nazywany jest już jak wspomniałam wcześniej Kotuniem, ale i Solniskiem  Widać z niego: bardziej na lewo Kalwarię Zebrzydowską, a patrząc w prawo Pogórze Wielickie. Nie ukrywam, że najlepiej podziwiać panoramę wspinając się na jakiś pień drzewa, bo szczyt jest generalnie zalesiony, ale z prześwitami, Widać to na zdjęciu poniżej. Te zabudowania w dole to malownicza trasa między dwiema miejscowościami Stróżą i Trzebunią.

IMG_20190925_075009_028

Wracaliśmy tą samą trasą. Taki spacer w obie strony tą samą trasą zajmie Wam ok. 1,5 godziny. Jeżeli zrobicie sobie jakiś piknik z widokiem po drodze, to zapewne dłużej. Ale można się śmiało wybrać np. na rozruszanie po obiedzie, czy spacer z dziećmi, albo na krótką randkę. Można również ten spacer nieco wydłużyć i pójść na Kotoń Zachodni, a stamtąd czarnym szlakiem wrócić do centrum Zawadki. Jak widać na poniższej mapie to fajna pętelka. Wędrówka nią zajmie ok. 3 godziny. Jeśli macie czas, to zdecydowanie ją polecam.

kotoń2

Nie mniej jednak, przy dobrej widoczności nawet krótszą wersją będziecie zachwyceni.

Kotoń szczególnie polecam Wam na rodzinne wypady. Nie ma tu stromych podejść, na których dzieci mogłyby się bardzo zmęczyć. Są natomiast piękne polany widokowe na Beskid Wyspowy, Babią Górę, i Tatry, na których można piknikować. Czasem warto kilka kroków odbić ze szlaku, by wyłonił się malowniczy widok. To mało popularny szlak, więc jeśli szukacie ucieczki od tłumów i wyciszenia na łonie natury to zdecydowanie, warto postawić właśnie na to miejsce. 

Do zobaczenia na szlaku!

 

 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s