Beskid Makowski: Parszywka – malowniczy szczyt z pięknymi kapliczkami

Pewnie nie raz brakowało Wam pomysłu na krótki spacer z dala od zgiełku miasta, ale w otoczeniu malowniczych widoków? Dziś Wam taki zaproponuję. Już nie raz pisałam Wam tu na blogu o urokach i walorach Koskowej Góry. Dziś zaproponuję Wam wycieczkę krótką, niewymagającą (dzieci nawet te najmłodsze spokojnie dadzą sobie radę na szlaku), a gwarantującą podziwianie fantastycznych widoków.

Jak dotrzeć na Parszywkę i Więciórkę- Polanę?

Trasa: Kaplica na Łazach – Kaplica św. Anny

Ten krótki spacer polecam Wam o każdej porze roku. Jeśli towarzyszą Wam dzieci, to zimą można zabrać sanki, a latem wózek (ale taki który dobrze radzi sobie na nierównej polnej drodze). Jeśli macie wózek, który słabo sprawdza się na wyboistych drogach to tutaj znajdziecie alternatywne propozycje wycieczek: Bajeczne miejsca na spacery z wózkiem w Beskidzie Makowskim (część I).

Spod kaplicy Trzeciego Upadku na Łazach ruszamy żółtym szlakiem w kierunku wschodnim. Spora część trasy biegnie przez urokliwy las. Maszerujemy polną drogą w zasadzie bez przewyższeń. Po wyjściu z lasu po prawo wyłania się piękna panorama na Babią Górę. Gdy widoczność jest dobra można też podziwiać Tatry. To fajne miejsce na rodzinny piknik i krótką przerwę. Tuż obok jest Wrzosowy Dwór, w którym możecie chociażby skorzystać z restauracji. Potem ruszamy dalej aż dotrzemy do małej kapliczki św. Weroniki. Powstała ona z inicjatywy grupy turystycznej Nieprzemakalni działającej przy Kliszczackim Centrum Kultury. Kaplica jest inspirowana wschodnią estetyką. Na ścianach zostały umieszczone ikony. Brat Marcin z parafii w Skomielnej Czarnej przekazał na rzecz kaplicy Mandylion, który powstał w Wielkim Tygodniu 2020 roku, jako element dekoracji Grobu Pańskiego. To właśnie w 2020 roku ruszyła budowa kaplicy. Zerkając przez jej maleńkie okienka możecie zauważyć, że prace wewnątrz jeszcze trwają.

Aby dotrzeć do punktu docelowego wycieczki – kapliczki św. Anny, trzeba iść dalej szlakiem żółtym. Kilkadziesiąt metrów za kaplicą św. Weroniki zamieściłam symboliczne oznaczenie szczytu. Naprawę mieści się on w zasadzie parę kroków dalej, poza szlakiem. Parszywka liczy 842 metry wysokości nad poziomem morza. Jej wierzchołek jest mało wybitny. Parszywka ma postać długiego, zrównanego i szerokiego grzbietu o średniej wysokości około 800 m n.p.m.

Zaznaczona na powyższej mapie trasa liczy 2,5 kilometra. Z tak niewielkimi przewyższeniami przejście jej zajmuje niespełna godzinę. Wydłużyć go może piknik, podziwianie widoków, czy spacerowe tempo. Od szczytu do kaplicy św. Anny docieramy w kilkanaście minut. O ile do tej pory na widokowych odcinkach mogliśmy podziwiać Beskid Żywiecki i Tatry w pełnej krasie, to tutaj wyłania się pięknie, poza okolicznymi wzniesieniami, Beskid Wyspowy, Myślenice, a nawet Kraków.

O tym jak magiczne to miejsce jest zimą pisałam już kiedyś tutaj: Zimowa kraina czarów na zboczach Koskowej Góry

Nasz spacer zwieńczą odwiedziny w urokliwej kapliczce pw. św. Anny na Więciórce- Polanie. W niedziele o 10:00 odprawiana jest tutaj msza święta. A każdego roku 26 lipca uroczysta msza odpustowa. Bardzo ciekawa jest historia powstania kaplicy. Zajdziecie ją w legendzie, którą świetnie znają okoliczni mieszkańcy. Podzieliłam się nią z Wami tutaj: Beskidzkie legendy. O tym, jak powstała kaplica św. Anny na Polanie

Wracamy tą samą trasą. Jeśli jednak macie sporo czasu i ochotę na długi spacer możecie się stąd udać chociażby na Kotoń. Trasa jest bardzo przyjemna i równie urokliwa. A o tym dlaczego warto odkryć Kotoń pisałam kiedyś tutaj: Dlaczego warto wybrać się na Kotoń? Powodów jest kilka. Warto także po powrocie pod kaplicę Trzeciego Upadku na Łazach, skąd wyruszaliśmy, udać się dodatkowo na szczyt Koskowej Góry.

Kaplica św. Anny na Polanie (Więciórka) – Kotoń Zachodni

Spacer po wschodniej części Pasma Koskowej Góry, to świetna opcja dla osób szukających spokojnych, mało wymagających szlaków. Sprawdzi się na wycieczkę z dzieckiem, ale i osobą starszą. Sprawdzi się też jako miejsce do spacerów z przyszłą mamą, na randkę czy na przykład na jogging. Świetne widoki i praktycznie brak wspinania. Jeśli jednak lubicie się wspinać pod górę, to możecie tutaj dotrzeć np. z Przełęczy Jabconiówka niebieskim szlakiem na Koskową, a dalej żółtym. Albo z centrum Bogdanówki. Tutaj opisałam tę trasę: Jak dotrzeć na Koskową Górę? Punkt wyjścia: Bogdanówka.

Mam nadzieję, że skorzystacie z takiej opcji na spacer. Sprawdzi się o każdej porze roku. Jeśli tylko odwiedzicie to miejsce, to koniecznie dajcie mi znać. Mam nadzieję, że tabliczka, którą zamontowałam ułatwi Wam odnalezienie szczytu.

Do zobaczenia na szlaku!

One comment

  1. […] Dla lubiących spacery. Można albo wyruszyć z centrum Bogdanówki. Opis trasy znajdziecie tutaj Jak dotrzeć na Koskową Górę? Punkt wyjścia: Bogdanówka albo zrobić sobie piękny spacer spod kaplicy Trzeciego Upadku na Łazach przez kapliczkę św. Weroniki, który opisałam tutaj: Beskid Makowski: Parszywka – malowniczy szczyt z pięknymi kapliczkami […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s