Z Myślenic do Skomielnej Czarnej… przez góry!

Z Myślenic do Skomielnej Czarnej można się dostać samochodem, autobusem albo busem, ale co w takiej dwudziestominutowej przejażdżce jest atrakcyjnego? Nic. Bardziej atrakcyjna będzie przejażdżka rowerowa Rowerem z Myślenic do Skomielnej Czarnej, a jeszcze ciekawszy spacer! Niemożliwe? A jednak!

myslenice skomielna
Mapa w całości na: https://mapa-turystyczna.pl/

Aby dojść z Myślenic do Skomielnej Czarnej potrzebujemy 5 godzin + ok godziny jeśli będziemy chcieli wyjść na szczyt Kotonia, który miniemy po drodze, dodam, drodze pełnej ciekawych miejsc i fantastycznych widoków. Więc jeśli jesteście w Myślenicach lub w Skomielnej Czarnej, pogoda jest fantastyczna, a Wam brakuje pomysłu na aktywne spędzenie popołudnia, pakujcie plecak, zabierajcie znajomych lub swoją sympatię (świetny pomysł na randkę) i w drogę.

Jeżeli startujecie w Myślenicach kierujcie się w stronę Polany na Mikołaju. Każdy mieszkaniec Myślenic wie, gdzie jest to wzniesienie, w związku z tym wskaże Wam drogę. Jeśli jednak nikt Wam nie pomoże poszukujcie czerwonego szlaku i nim zmierzajcie pod Sularzową w stronę Trzebuni. Podejście nie jest trudne, należy raczej do przyjemnych. Jedynym minusem tego etapu szlaku jest brak widoków na piękne beskidzkie pejzaże, ponieważ szlak wiedzie przez las. Nie mniej jednak i las ma swoje plusy.

IMG_20190916_074618_360Spod Sularzowej do Trzebuni idzie się już szlakiem zielonym. Trasa jest dobrze oznaczona i na pewno się nie zgubicie. Skoro my nie zbłądziliśmy to i Wy nie macie się czego obawiać. Ponadto, wkroczenie na szlak zielony jest jednoznaczne z etapem schodzenia i wychodzenia z lasu. W momencie gdy wyjdziecie z lasu możecie na chwilę usiąść na trawie i rozkoszować się widokiem jaki rozciąga się na Trzebunię do której będziecie schodzić, by ponownie wspinać się, tym razem na Kotoń. Przez przeszło godzinę jednak trasa nie jest olesiona i na prawdę bardzo przyjemna.

Samo podchodzenie pod Kotoń jest już bardziej męczące, gdyż ten etap jest nieco bardziej stromy. W dodatku po raz kolejny wkraczamy w leśny świat, żegnając na moment widoki na łąki i pola. My wyszliśmy z Myślenic dość późno, bo ok 16:00 więc odpuściliśmy sobie samo wejście na szczyt Kotonia i obeszliśmy go kierując się w stronę Tokarni. Najpierw lasem, a potem znów łąkami zeszliśmy do Tokarni (Tokarnia Czarny Potok). Po drodze nazbierałam piękny bukiet polnych kwiatów.

144065203_426831351850361_1031601230806015322_nJeśli wyruszycie odpowiednio wcześnie będziecie mogli robić dłuższe przerwy i delektować się świeżym powietrzem, pięknymi widokami, śpiewem ptaków i jeszcze wianek uwijecie ;). W Tokarni bacznie obserwujcie oznakowania szlaku, które jest kiepskie i można nieco zbłądzić, jeśli jest się nieuważnym. Fragment do Gronia Tokarskiego jest całkiem dobrze oznaczony, natomiast stąd dalej idzie się zielonym szlakiem, który czasem „gdzieś się chowa”. Wtedy na pomoc zawsze chętnie pospieszą mieszkańcy, którzy świetnie znają te tereny.

Oznaczeń szlaku możecie wypatrywać na drzewach, kamieniach, ale również na słupach. Cały czas podążając zielonym szlakiem. Odcinek Tokarnia Czarny Potok- Skomielna Czarna nie jest męczący. Na taki spacer można śmiało zabrać dzieci. Ten ostatni etap idzie się głównie lasem, by na końcu znaleźć się nieopodal Fuckowej Góry (644 m n.p.m.), na wzgórzu tuż nad kościołem i zabudowaniami dworskimi w Skomielnej Czarnej skąd roztacza się malowniczy widok na wieś.

144251542_123484619569836_6668407968486779245_n

Jeśli traficie tam tak jak my, w porze zachodzącego słońca pejzaż będzie jeszcze bardziej malowniczy. Zejście nie jest trudne, schodzi się polną drogą, ale trzeba uważać na kamienie. Na końcu trasy zobaczycie malowniczy kościółek p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz odnowione zabudowania dworskie, w których mieści się obecnie Ośrodek Rekolekcyjny im. o. Pio.

Zatem, jeśli jesteście fanami długich spacerów po Beskidach, nie zwlekajcie i wyruszajcie w drogę.

Do zobaczenia na szlaku!

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s