Beskid Wyspowy: Ćwilin w zimowej odsłonie z Przełęczy Gruszowiec

Ćwilin to drugi, co do wielkości szczyt Beskidu Wyspowego. Ma 1072 m. n.p.m. Na szczyt można wyjść trzema szlakami pieszymi: żółtym z Mszany Dolnej przez Czarny Dział, niebieskim z Jurkowa lub niebieskim z Przełęczy Gruszowiec. Znajduje się tutaj spory parking.

Wyprawa z Przełęczy Gruszowiec to najkrótsza opcja, którą tym razem wybraliśmy. To jednak najbardziej stromy sposób na zdobycie góry i zimą przydadzą się Wam na szlaku raczki. Jeśli nie lubicie ostrych podejść polecam Wam trasę z Jurkowa. Jest ciut dłuższa, ale bardziej malownicza i z zdecydowanie łagodniejszym podejściem. Opisałam ją już kiedyś we wpisie Ćwilin – beskidzka wyspa z bajecznym widokiem.

Na szczycie jest ogromna Polana Michurowa, z której roztacza się bajeczna panorama. Polana to pamiątka po dawnych wypasach owiec i bydła. Latem możecie tu leniuchować zbierając borówki, zimą ogrzać się przy ognisku, bo na szczycie znajdują się dwa miejsca z paleniskiem. Na Polanie Michurowej kapliczka, ołtarz polowy i krzyż milenijny, a także głaz z tabliczką upamiętniającą św. Jana Pawła II.

To miejsce, które sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na łonie natury. Piękne widoki zaledwie po ok. godzinie spaceru… Na poniższym filmiku znajdziecie krótkie podsumowanie naszej zimowej wyprawy na tę górę.

Ćwilin to beskidzka wyspa, którą warto odkryć o każdej porze roku. Co więcej, to bardzo popularny szczyt na podziwianie wschodów i zachodów słońca. Zatem jeśli nie macie pomysłu na weekendową wycieczkę, a jeszcze tutaj nie byliście, to dopiszcie sobie Ćwilin do listy.

Do zobaczenia na szlaku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s