Jak zostać poszukiwaczem skarbu? Na Urbaniej Górze to bardzo proste

7

Braliście kiedykolwiek udział w queście? Mnie od czasów szkolnych i wyjazdów kolonijnych się nie zdarzyło. Aż do pewnej czerwcowej niedzieli. Kliszczackie Centrum Kultury zorganizowało quest na Urbaniej Górze. A ja z rodziną akurat wybrałam się tutaj na spacer, bo pogoda była bardzo niepewna, a stąd po pierwsze łatwo jest wrócić, a po drugie jest kilka miejsc w których można się schować.

U stóp góry dostaliśmy specjalne ulotki z questem „Urbania Góra dla ciała i ducha”, które w trakcie wspinania uzupełnialiśmy, rozwiązując kolejne zagadki. To rewelacyjne wyzwanie i zabawa dla dzieci. Moja córka, choć jest jeszcze za mała na samodzielne uzupełniania ulotki, to nieco nam pomagała. Bardzo zaintrygował ją fakt poszukiwania skarbu.

Zagadki związane były przede wszystkim z twórczością Józefa Wrony, która pięknie urozmaica szlak. To niepowtarzalne miejsce, w które Pan Józef włożył nie tylko mnóstwo wieloletniej pracy, ale przede wszystkim serca.

W 1982 roku pan Wrona poprosił proboszcza o zgodę na wykonanie kapliczki z Matką Boską w skalnej wnęce, na stoku Urbaniej Góry. Tą kapliczką chciał uczcić pamięć swoich przodków, zwykłych chłopów, którzy tutaj na tej skalistej ziemi gospodarzyli od pokoleń. Tak powstała pierwsza z całego cyklu rzeźb, tak zwanej Małej Kalwarii lub Kalwarii Tokarskiej. Kapliczka w urokliwym i cichym miejscu, zaczęła cieszyć się wielka popularnością i przyciągać wiernych.

Po dziś dzień powstają nowe dzieła sztuki. Jeśli zatem jesteście sympatykami twórczości ludowej, to tym bardziej Was tu zapraszam. Już kiedyś pisałam o skarbach Urbaniej Góry o tutaj >>> Urbania Góra – beskidzka wyspa z duszą i tutaj >>> Sztuka ludowa na beskidzkim szlaku .

Ale wróćmy do questu. Czy skarbu możecie szukać w dowolnym momencie? Oczywiście!  Nie macie pomysłu na aktywne rodzinne popołudnie? Lubicie łamigłówki? Pakujcie się, jedźcie do Tokarni (tej w Małopolsce) i odkrywajcie. Wcześniej wydrukujcie sobie mapę.

0001
0002

Tutaj załączam plik PDF urbaniagora_quest_ost. Można też skorzystać z aplikacji Skarby Górali. Dzięki niej poznacie historię i zwyczaje mieszkających na tych terenach górali Kliszczaków.

Sam szlak nie jest trudny. Najbardziej strome fragmenty są tuż pod szczytem. Najpierw poruszacie się czarnym szlakiem, który wiedzie na Golec i Zembalową. Gdy miniecie staw, tuż za figurką trzech pastuszków, odbijacie w lewo. Stacje drogi krzyżowej zaprowadzą Was do celu. Na górę w towarzystwie dzieciaków wyjdziecie w około godzinę. Jeśli będziecie przystawać na dłużej przy kapliczkach, rzeźbach, kopcach czy stawie to pewnie nieco dłużej. Ale to zdecydowanie nie jest długa wyprawa. Zarezerwujcie sobie na nią na pewno 1,5 godziny.

urbania góra

Źródło: mapa-turystyczna

Na zachętę kilka plusów, takiej formy spędzania czasu:

  1. Spędzacie czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury.
  2. Ćwiczycie spostrzegawczość, orientację w terenie.
  3. Poznajecie historię pięknego beskidzkiego miejsca.
  4. Zdobywacie kolejny beskidzki szczyt.
  5. Stajecie oko w oko z sztuką ludową na wysokim poziomie.
  6. Satysfakcja z odnalezienia skarbu podnosi poziom endorfin.
  7. Podziwiacie piękne widoki na trasie.

Jeśli spodoba Wam się takie poszukiwanie skarbów, to chociażby w najbliższej okolicy, u podnóży Koskowej Góry możecie podjąć się rozwiązania jeszcze jednego: Piękno tradycji i natury u stóp Koskowej Góry.

Koniecznie dajcie mi znać, czy znaleźliście skarb! Nam się udało 🙂

15

Więcej Questów znajdziecie na https://mapapasji.pl/

Do zobaczenia na szlaku!

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s