Urbania Góra – beskidzka wyspa z duszą

W Beskidzie Wyspowym leży wiele wspaniałych wzniesień, ale chyba w żadne nikt nie włożył tyle serca, co w Urbanią Górę. Szczyt ma 674 m n.p.m. i leży w masywie Zembalowej. Na zachodnim stoku Urbaniej Góry, nad wsią Tokarnia znajduje się, składająca się z 14 stacji, Kalwaria Tokarska. Ale te 14 stacji to nie wszystko. Pan Józef Wrona zadbał o to, by turyści i mieszkańcy mogli podziwiać znacznie więcej. Podejście zdobi więc wiele kapliczek, rzeźb. W jednej do dziś w maju śpiewa się majówki.

z urbaniej

To miejsce zauroczy każdego, kto nie tylko szuka pomysłu na spacer w otoczeniu malowniczych krajobrazów, ale i wyciszenia. Urbania Góra, na niektórych mapach podpisywana jako Chobocia Góra zaprasza was na spacer, który jest wernisażem w przyrodzie. Możecie podziwiać nie tylko pejzaże okolicznych wsi, ale i sztukę ludową, w którą pan Józef Wrona włożył serce i duszę, a która stale się powiększa.

kapliczka

Jeśli zatem te kilka słów wzbudziło Waszą ciekawość i zachęciło Was do zdobycia szczytu, nie zwlakajcie. Pakujcie plecak i już jutro widzimy się na szlaku. Dlaczego jutro? Bo własnie w niedzielę 5 czerwca odbywa się tu jeden ze zlotów odkrywców beskidzkich wysp. PO raz pierwszy akcja Odkryj Beskid Wyspowy zagości właśnie na Urbaniej.

Startujemy jutro: Tokarnia / zbiórka k/Urzędu Gminy / godz. 9.00- szlak czarny Kalwaria Tokarska – Urbania Góra – szlak czarny Krzeczów.

Do zobaczenia na szlaku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s