Ścieżka dydaktyczna „Mokry Kozub” w Babiogórskim Parku Narodowym – przyjemna lekcja przyrody w plenerze

Lekcja przyrody w plenerze pełna ciekawych zagadek, z prawdziwą leśną klasą,a wszystko to w sąsiedztwie najwyższego szczytu Beskidów – Babiej Góry? Wystarczy wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną „Mokry Kozub”.

MOKRY KOZUB – ścieżka dydaktyczna z leśną klasą

Wyprawa do wnętrza ziemi? Co kryje i pamięta las? Gdzie mieszkają ptaki? To tylko kilka pytań na które odpowiedź znajdziecie odkrywając kolejne z 11 przystanków ścieżki. „Mokry Kozub” to jedna z trzech ścieżek dydaktycznych „BABIOGÓRSKIEJ PARZENICY”. Ścieżkę otwarto w 2012 roku a odnowiono w 2020 roku. Rozpoczyna się tuż obok budynku dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego i Wystawy Stałej BgPN w Zawoi. To właśnie na parkingu siedziby parku zostawiliśmy samochód i ruszyliśmy na szlak. Warto jednak wydłużyć sobie nieco spacer i zaparkować przy Polanie Odkrywców. Tam także jest parking i spory plac zabaw z miejscami na odpoczynek.

Ścieżka ma około 2 kilometry, a jej przejście zajmuje około 1,5 godziny. Na szlaku nie brakuje ławek do odpoczynku. Wszystkie strome podejścia łatwo pokonuje się dzięki schodom i barierkom. Dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci spokojnie pokonają tę trasę.To fantastyczne miejsce by aktywnie spędzić czas z dziećmi w naturze, wynosząc przy tym sporą wiedzę. Dzieci szukając odpowiedzi na kolejne zagadki, bardzo angażują się w odkrywanie tajemnic wszystkich przystanków. I choć nie jest to trasa atrakcyjna widokowo, bo ma zaledwie dwa punkty widokowe, które powoli zarastają, to jest pełna ciekawych konstrukcji wspomagających aktywne poznawanie wielu aspektów przyrody ożywionej i nieożywionej.


Warto zabrać kolorowe kredy i w leśnej klasie, która jest chyba największą atrakcją dla dzieci namalować coś na tablicy. My następnym razem na pewno o niej nie zapomnimy.

Poniżej znajdziecie wideo pokazujące nasze przejście ścieżki „Mokry Kozub”.

Najważniejsze informacje:

  • Parking płatny znajduje się przy Polanie Odkrywców (mapa poniżej). Jest tutaj też duży plac zabaw. My zaparkowaliśmy przy siedzibie BPN (po uprzednim zapytaniu).
  • Wejście na ścieżkę jest BEZPŁATNE.
  • Spacer ścieżką zajmie Wam około półtorej godziny.
  • Ścieżka nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych poruszających się wózkiem.
  • W lesie znajdziecie sporo miejsc do odpoczynku.
  • Ścieżka ma ogromne walory edukacyjne, na 11 przystankach przekazano sporą dawkę wiedzy.
  • „Mokry Kozub” jest tuż obok budynku dyrekcji BPN, gdzie można obejrzeć Wystawę Stałą http://www.bgpn.pl/edukacja/wystawy/wystawa-stala oraz zobaczyć ogród zmysłów.

Jeśli jeszcze tutaj nie byliście, to koniecznie zaplanujcie sobie tutaj wyprawę.
Do zobaczenia na szlaku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s