Bieszczady: Wieża widokowa „Jeleni skok” – idealna propozycja na krótką wycieczkę z Cisnej

Podczas naszego ostatniego pobytu w Bieszczadach sporo czasu spędziliśmy na rozrywkach dla nas powiedziałabym „nietypowych”. Był rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, Bieszczadzka Kolejka Leśna, było też wiejskie ZOO z małym linowym parkiem, a także wizyta w urokliwej stadninie koni. Nie zabrakło jednak spacerów po górach, ale tym razem niedługich. Chcieliśmy, by nasza córka miała okazję jak największą część trasy przemierzyć na własnych nogach, a dodatkowo postawiliśmy na miejsca, których do tej pory nie odwiedziliśmy. Jedną z takich wędrówek była wizyta na wieży widokowej „Jeleni Skok” na górze Mochnaczka (777m n.p.m.). I właśnie o niej chciałabym Wam dziś opowiedzieć. To fantastyczna opcja na krótki, ale bardzo przyjemny spacer w lesie zwieńczony podziwianiem pięknego górskiego pejzażu.

Trasa ścieżką „Jeleni Skok” na wieżę widokową

Przygotowana przez Nadleśnictwo Cisna ścieżka o nazwie „Jeleni Skok” wiodąca do wieży widokowej

Trasa jaką wybraliśmy wiedzie zieloną ścieżką przyrodniczą, którą przygotowało Nadleśnictwo Cisna ma swój początek w Cisnej na Zamościu (z centrum w kierunku Wetliny). Zaraz za „Szynkiem na Zamościu”, będzie tabliczka w prawo prowadząca do ścieżki. Bardzo łatwo tutaj trafić. Na końcu wpisu zamieszczam Wam pinezkę z miejscem, gdzie parkowaliśmy samochód. Ścieżka jest bardzo dobrze oznakowana. Jeszcze przed wejściem na nią znajduje się wiata z paleniskiem na ognisko oraz tablice informacyjne o okolicznej faunie i florze. Samo wejście ma też specjalną drewnianą bramę i mapę.

Do wieży widokowej można dotrzeć w około 45 min. Początkowo trasa ma specjalnie przygotowane stopnie z poręczami, które ułatwiają pokonanie stromych fragmentów zwłaszcza dzieciom. Dalej idzie się ścieżką przez malowniczy las. Nie jest to widokowa trasa. Mniej więcej w połowie pojawiają się ostrzeżenia o stromym zboczu. I fakt, zbocze jest bardzo strome. Ścieżka obok jest jednak na tyle szeroka, że nie musicie iść tuż obok urwiska. Cała trasa jest na tyle przyjemna, że nasza córka pokonała ją na własnych nóżkach w tę i z powrotem.

Wieża widokowa, czyli docelowy punkt naszej wycieczki jest nieduża w porównaniu z tą na Modyni, o której niedawno Wam pisałam. Ma trzy poziomy, z czego na dwa wyższe wychodzi się drabiną a nie schodami. Szczeble drabin są wzmocnione od spodu metalową konstrukcją, przez co są stabilne. Jeśli zastanawiacie się, czy dziecko da radę wspiąć się na samą górę, to od razu odpowiem, że tak. Oczywiście te mniejsze dzieci będą potrzebowały asekuracji dorosłego, ale skoro nasza 3-latka dała radę, to starszaki jak najbardziej.

Z wieży „Jeleni Skok” choć ograniczony, bo tylko na jedną stronę, to jednak roztacza się dość ciekawy widok. Na pierwszym planie widać Krzywe, dalej Strzebowiska a w głębi dostrzec możemy m.in. Jasło, Fereczatę, Jawornik, Kamienną, Rawki i Połoninę Caryńską. Plusem jest też to, że na samej górze jest grafika z opisem panoramy. Z ciekawostek, historyczna nazwa zbocza, na którym postawiono wieżę to nie „Jeleni Skok” a Urwisko Zonkla.

Tuż obok wieży znajduje się wiata, w której można schronić się przed deszczem, albo po prostu zjeść posiłek i odpocząć. Są też ławeczki przed wiatą.

Jako drogę powrotną wybraliśmy tę samą trasę. Jest naprawdę przyjemna. Warto rozglądać się wokół i pod nogi, gdyż oprócz cudownego lasu możecie dostrzec też małe żabki, wielkie żuki i wiele innych stworzeń. Jeśli jednak chcielibyście urozmaicić swoją wędrówkę, to możecie jako drogę powrotną obrać żółtą ścieżkę „Nad Sztolnią”. Ścieżka ta odwołuje się do dawnej sztolni „Róża”, która działała w tym miejscu w latach 1794 – 1864. Wydobywano tu rudy żelaza do miejscowej huty.

Zdecydowanie polecam Wam to miejsce na rodzinną wyprawę. Zwłaszcza jeśli jesteście w okolicach Cisnej (np. jak my przy okazji wycieczki Bieszczadzką Kolejką Leśną) i macie wolne 1,5-2 godziny. Jest tutaj cicho, zielono ( jesienią zapewne kolorowo), a na wieży rozciąga się malowniczy widok.

Do zobaczenia na szlaku!

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s