Sztuka ludowa na beskidzkim szlaku

Dziś kilka słów o miejscach, które odwiedza się nie tylko z miłości do wędrowania, ale również z umiłowania dla sztuki ludowej. To miejsca szczególnie mi bliskie, bo w ich otoczeniu dorastałam, patrząc jak się zmieniają. Tak oba znajdują się na terenie gminy Tokarnia.

Na początek kilka słów o Urbaniej. Kilka, bo niedawno napisałam Wam o tym, dlaczego warto się na nią wybrać. Zachęcam więc do zajrzenia do wpisu: Urbania Góra – beskidzka wyspa z duszą

Kalwaria Tokarska, to miejsce, w które Józef Wrona, miejscowy rzeźbiarz, włożył wiele serca. Przez lata tworzył kolejne rzeźby, kaplice i kapliczki. Miejsca, w których turyści mogą podumać, odpocząć na szlaku. Pan Józef mieszka u zbocza Urbaniej. Swoje prace tworzy w kamieniu i drewnie. Pracę nad Kalwarią Tokarską rozpoczął w 1982 roku. Niedawno starsze z kaplic zostały odnowione.
Nazwa Kalwaria oczywiście nie jest przypadkowa. Odnosi się do Drogi Krzyżowej Jezusa w dwóch aspektach. Po pierwsze rzeźby ilustrują Drogę Krzyżową, na trasie jest również 14 stacji. Po drugie, turysta niczym Jezus wspina się na szczyt, na którym stoi krzyż. Jeśli zatem liczycie na duchowe przeżycia, czy wyciszenie, tutaj macie to zagwarantowane.
Ale nie tylko motyw Golgoty spotkamy w czasie wędrówki. W maju, tutejsi mieszkańcy gromadzą się w jednej z kaplic poświęconej Maryji, aby śpiewać Majówki. Sama będąc dzieckiem kilkukrotnie brałam w nich udział. Mają niezwykły klimat.

Na początku trasy miniecie też patrona strażaków – świętego Floriana,

DSCN0979

…mostek z Aniołem Stróżem,

anioł

…potem kaplicę, gdzie napijecie się źródlanej wody, następnie piwnicę, w której możecie wpisać się na pamiątkę w Księdze Gości, a także kopiec, z którego roztacza się malowniczy widok,

DSCN0989

by wreszcie dojść nad staw, pośrodku którego stoi łódź. To ilustracja momentu, w którym Jezus powierza Piotrowi władzę nad Kościołem.

DSCN0996

Dalej zaczyna się właśnie Droga Krzyżowa. Przy polanie na której niedawno gromadziły się tłumy na pierwszej z serii wędrówek w ramach Odkrywania Beskidu Wyspowego (pisałam o tym tutaj: Akcja „Odkryj Beskid Wyspowy” po raz pierwszy na Urbaniej Górze w Tokarni) stoi kaplica Trzeciego Upadku.

Później jest już tylko szczyt. Kiedyś rozpościerał się z niego malowniczy widok na Skomielną Czarną i Tokarnię, teraz niestety drzewa zasłaniają pejzaż, ale i tak warto się tutaj wspiąć i zadzwonić głośno dzwonem, dając sygnał, że szczyt został zdobyty!

Pięknych dzieł rąk Józefa Wrony jest na szlaku chyba kilkadziesiąt. Szczerze powiedziawszy nigdy nie policzyłam. Tutaj wrzucam Wam zdjęcia tylko kilku. Taka zachęta  Resztę zobaczycie w Tokarni

Czas na drugie wzgórze – największe w okolicy – Koskową Górę. I tutaj możecie wspiąć się na szczyt podziwiając stacje Drogi Krzyżowej wykonane przez tutejszych artystów,
images

by wreszcie dotrzeć do kaplicy trzeciego upadku, wewnątrz której znajduje się rzeźba Jezusa, który po raz trzeci upadł pod ciężarem krzyża.

Udając się na Koskową Górę, można na moment zatrzymać się w Ekomuzeum w Bogdanówce i zobaczyć prace Andrzeja Słoniny oraz poznać bliżej kulturę regionu. Uwierzcie mi, jest się czym zachwycać!

ekomuzeum

W Beskidach sztuka ludowa ma się bardzo dobrze. Widzę to na przykładzie otoczenia, w którym przyszło mi dorastać. W Skomielnej Czarnej i Bogdanóce można podziwiać prace Andrzeja Słoniny i Stanisława Trybały. Ale już rośnie młode pokolenie artystów  Chlubą Tokarni jest dzieło życia Józefa Wrony. Zatem jeśli macie wolną chwilę, żadnych planów, a chcielibyście aktywnie spędzić czas i kochacie sztukę – nie traćcie czasu, przyjeżdżajcie w malowniczy Beskid Średni i cieszcie oko przyrodą i cudowną pracą ludzkich rąk.

Tak jak w maju zrobił to na przykład Mietek Szcześniak  relacja tutaj: Majówka z Mietkiem Szcześniakiem

Do zobaczenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s