Słoneczna niedziela na Szyndzielni

IMG_20190217_151202_530

W Krakowie zrobiło się już bardzo wiosennie. Dlatego właśnie pojechaliśmy poszukać zimy w Beskidach. Tym razem padło na Beskid Śląski, bo kiedy chcesz spędzić miło popołudnie, a członkami ekipy są dwa małe szkraby i jeden jeszcze pod sercem mamy, to szukasz miejsc łatwo dostępnych.

Wielokrotnie na Instagramie polecaliście mi wypad na Szyndzielnię i Klimczok. Na górę można wyjechać kolejką linową, a poza tym są tam dwa schroniska, co przy wypadzie z dziećmi jest ogromnym plusem.

20190217_112536

Uwielbiam wspinanie się pod górę. Czasem jednak jest zbyt ślisko, by wdrapywać się pod górę z dzieckiem w nosidle. Zwłaszcza bez odpowiedniego sprzętu. Wtedy z pomocą przychodzi….kolej linowa! Ta wiodąca na Szyndzielnię swoich pierwszych pasażerów przewiozła ponad 65 lat temu, dokładnie 21 grudnia 1953 roku. Gruntownie zmodernizowano ją na przełomie 2016-2017 roku i jest bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Bielsko-Białej.

20190217_115553

Podróż w obu kierunkach dla osoby dorosłej to koszt 25 zł. Dzieci do lat trzech podróżują za darmo (ich wózek i sanki również 😀 ). Po wyjściu z gondolki na górze można się jeszcze wdrapać na wieżę widokową. Koszt to 4 zł/os. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj >>> KLIK KLIK

Z kolejki do schroniska jest rzut beretem. To zaledwie kilkanaście minut spacerem 😉 w otoczeniu pięknych widoków. Schronisko PTTK na Szyndzielni może być celem Waszej wycieczki lub przystankiem. Możecie stąd wyruszyć do sąsiednich schronisk na Klimczoku, Błatniej i Dębowcu lub dojść do Bystrej Śląskiej, Szczyrku, Brennej oraz Wapienicy po drodze podziwiając wspaniałe widoki na okolice.

IMG_20190220_204425_708IMG_20190219_111544_102

My przyjechaliśmy tu w poszukiwaniu śniegu. Udało się go na szczęście znaleźć i nasz brzdąc mógł jeszcze pojeździć na sankach.

I choć tym razem nie udało się dotrzeć na Klimczok to i tak się cieszę, że choć na chwilę wznieśliśmy się ponad smog i cieszyliśmy oko pięknymi widokami. A na Klimczok też przyjdzie czas wiosną lub latem 😉

A Szyndzielnia (1030 m n.p.m), którą dawniej nazywano również Szędzielnią lub Gaciokiem jest szczytem w Beskidzie Śląskim, wznoszącym się tuż na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. Mapy i przewodniki podają wysokość 1028 m n.p.m. Przyczyną nieścisłości jest punkt pomiarowy na wysokości 1028,3, który jednak leży nieco poniżej szczytu.

20190217_134930

To miejsce, które odwiedzić może w zasadzie każdy. Od tych najmłodszych po tych najstarszych 😉 Można tu naprawdę miło i rodzinnie spędzić czas. Zimą poszaleć na sankach, latem poleżeć na kocu i napawać się pięknymi widokami. Ja z pewnością tu jeszcze wrócę!

Zatem do zobaczenia na szlaku!

 

 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s