Koskowa Góra – idealne miejsce na zimowy spacer

Nad Bogdanówką i Bieńkówką wznosi się Koskowa Góra. To niepozorny wierzchołek, z którego podziwiać można spektakularną panoramę. W dodatku ma jeszcze jeden duży atut – dostępność. O każdej porze roku można się tu łatwo dostać, by delektować się tym bajkowym widokiem. Skomielna Czarna i Bogdanówka – nie, to nie koniec świata!

Jak tu dotrzeć? Pisałam o tym między innymi tutaj –> Punkt wyjścia: Bogdanówka

20190127_140715

Dziś chciałabym Was zachęcić do odwiedzenia Koskowej zimą. Śnieg sprawia, że czujemy się tutaj jak w bajce! Choć podczas mojej ostatniej wizyty śniegu było tak dużo, iż nie udało mi się dotrzeć na szczyt wznoszący się 867 metrów n.p.m (nie miałam ze sobą rakiet śnieżnych), to jednak zaliczyłam godzinny rodzinny spacer w malowniczych okolicznościach przyrody. Sami zobaczcie jak było pięknie:

Nic tylko skakać z radości! Dosłownie:

img_20190128_003434_018

Na górę możecie tak jak my, wyjechać samochodem. Auto nawet zimą bez większych problemów zaparkujecie przy kaplicy na Łazach. Później polecam spacer w kierunku Majdówki. Najmłodszych uczestników wyprawy zawsze możecie pociągnąć na sankach. Dzieciaki mają ogromną frajdę z takiej przejażdżki – gwarantuję. Zawsze możecie sobie tutaj zorganizować kulig 😀

20190127_142854

Taki spacer to świetna okazja, by mile i aktywnie spędzić z rodziną np. niedzielne popołudnie, a przy okazji cieszyć się malowniczą panoramą obejmującą m.in.:

  • Pogórze Wielickie
  • Beskid Makowski z Kamiennikiem, Lubomirem i Łysiną
  • Beskid Wyspowy ze Śnieżnicą, Lubogoszczem, Ćwilinem, Mogielicą, Luboniem Wielkim i Szczeblem, Gorce z Gorcem, Kudłoniem i Turbaczem
  • Beskid Żywiecki z Babią Górą, Policą i Pilskiem,
  • Beskid Śląski z Baranią Górą, Skrzycznem i Klimczokiem
  • a przy dobrej pogodzie również Tatry.

20190127_145604.jpg

Chwilę oddechu złapać możecie np. przy kaplicy na Łazach. Ufundował ją Jan Kosek (to jemu właśnie Koskowa Góra zawdzięcza swoją nazwę) w 1919 roku. W jej wnętrzu znajduje się figura upadającego pod krzyżem Chrystusa. Zgodnie z legendą figura ta pierwotnie trafić miała do Kalwarii Zebrzydowskiej. W trakcie transportu wiozące rzeźbę woły zatrzymały się jednak w pobliżu Parszywki i nie chciały iść dalej. Odczytano to jako znak  i wybudowano w tym miejscu kaplicę.

img_20190127_160323_880

Jeśli macie więcej czasu możecie też udać się na spacer żółtym szlakiem w kierunku Więciórki Polana. Tu na zboczach Koskowej też jest cudna zimowa kraina czarów. Pisałam o tym kiedyś tutaj —> Zimowa kraina czarów na zboczach Koskowej Góry.

Koskowa Góra to też świetne miejsce na spacery z najmłodszymi dziećmi, które korzystają z wózka. Ale też z tymi, które nie rozstają się ze swoim rowerkiem. Inne takie miejsca w Beskidzie Makowskim znajdziecie choćby tutaj Bajeczne miejsca na spacery z wózkiem w Beskidzie Makowskim (część I)

Mam nadzieję, że daliście się przekonać i odkryjecie kiedyś ten piękny skrawek zapomnianego przez turystów Beskidu Makowskiego. Ja gorąco polecam. Tu o każdej porze roku jest pięknie!

Do zobaczenia na szlaku!

2 comments

  1. […] Jeszcze jedna ważna wiadomość. Tutaj możecie spacerować cały rok. Na Koskowej droga jest utrzymywana cały rok tak, by była przejezdna, więc zimą śmiało możecie zamienić wózek na sanki. Wiem, co mówię. W poprzednim sezonie tak zrobiłam i moja wtedy kilkumiesięczna córka była zachwycona. Pisałam o tym tutaj –> KLIK KLIK […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s